• Jackfruit
    Food

    Jackfruit Cheese Cake

    I had tried jackfruit in various canned and pre-packaged dishes but had not ever considered buying a fresh jackfruit.  When I saw one at the store, I had to buy it!  It weighed nearly 20 lbs. and was a little intimidating.  Mine cost $1.20 per pound, so it was roughly a $25 investment.  After a little research, I discovered that my jackfruit was ripe and ready to be eaten.  Most of the canned varieties are young fruit that takes on the marinade/seasoning you add to it, so better for vegan/vegetarian savory dishes. Here you can see what the inside looks like, seeds, fruit pods, and the flesh that doesn’t get…